המשכיות עסקית

המשכיות עסקית

אומרים שאחד ההבדלים המשמעותיים בין חברה המתנהלת באופן תקין, לאחרת שתפקודה לוקה בחסר, טמון בהיערכות של זו הראשונה לימי משבר, בעוד השנייה נהנית מהצלחות ההווה מבלי לתת את הדעת על סיכוני העתיד. אם גם אתם שואפים להיות חלק מארגון יעיל, המכיר בסיכונים ונערך לקראתם, זה הזמן להכיר מקרוב את נושא ההמשכיות העסקית. במה מדובר? מה מקור חשיבותו? ואיך עושים זאת כמו שצריך?

מהי המשכיות עסקית?

המשכיות עסקית מוגדרת כדוקטרינת ניהול עסקי של ארגון או חברה, אשר כוללת רשימת פעולות נדרשות להבטחת המשך תפקוד תקין ויעיל בימים שלאחר אסון או משבר הפוקד את הארגון או השוק העסקי בו הוא פועל. פעולות אלו אמורות להבטיח פגיעה מינימאלית בלקוחות החברה, ספקיה, עובדיה ושלל הגורמים הקשורים לפעילותה באופן זמני או קבוע. המשכיות עסקית כוללת, בין השאר, היערכות להמשך ניהול פרויקטים קיימים, מערכות גיבויים ועוד. חשוב להבחין בין ניהול משבר ושיקום נזקים לבין המשכיות עסקית. ניתן לומר שבעוד שמטרתם של השניים הראשונים היא להקים את החברה על רגליה לאחר הנפילה, מטרת ההמשכיות העסקית היא לסייע לחברה לחזור ולצעוד קדימה, ולא להסתפק בדריכה במקום.

שלבי ההמשכיות העסקית

המשכיות עסקית כוללת מספר שלבים חשובים, אשר הופכים אותה ליעילה בעת הצורך. בשלב הראשון, המהווה בסיס לכל השאר, נמצא היכרות החברה על בוריה, לרבות הסיכונים והאיומים העסקיים, הגדרת פעילות קריטיות, מדדי השבתה והתאוששות ועוד. בשלב השני יש לגבש אסטרטגיות פעולה להתמודדות עם האיומים, בעוד בשלב הבא – לב התכנית – יש להכין תכנית עסקית מפורטת להמשכיות. השלב הרביעי הוא שלב הבדיקה והביקורת של יעילות התכנית. במידה וכלל השלבים עברו בהצלחה, יש להטמיע את אופי תכנית ההמשכיות העסקית בין כלל הגורמים בעלי אינטרסים בחברה ומחוצה לה.

חשיבותה של תכנית המשכיות עסקית לא תסולא בפז, ועשויה להוות את ההבדל בין התאוששות ואף מינוף המשבר להצלחה, לבין המשך הידרדרות במדרון עד לקריסה המוחלטת. זו הסיבה מדוע מומלץ להסתייע בחברה מומחית לניהול משברים, התאוששות מאסונות ארגוניים והמשכיות עסקית. "וואן סמבה" היא דוגמה נפלאה לחברה שהצליחה לחלץ ארגונים רבים מן המעמקים חזרה אל פסגות ההרים וזאת באמצעות מגוון פתרונות ענן, שירותי גיבוי בענן לעסקים, פתרונות מותאמים מבית מיקרוסופט,אבטחת מידע לעסקים ועוד.

המשכיות עסקית – להתרומם בחזרה להצלחה

שתף אותנו

Facebook
Twitter
LinkedIn

צור קשר